1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Wspomnienie zmarłego Adolfa Henryka Dużniaka

W wieku 89 lat zmarł st. ogn. w st.spocz. ADOLF HENRYK DUŹNIAK Uroczystość pogrzebowa miała miejsce na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie.

Zmarły urodził się w 1931r na Podkarpaciu w centrum Bieszczad.

W latach okupacji, gdy niebo nad Jego rodzinną krainą zasłaniały dymy i łuny, jako kilkunastoletni chłopiec brał udział w działaniach partyzanckich przeciwko Niemcom oraz bandom UPA. Wówczas stracił ojca i kilkoro krewnych.

Powojenne losy rzuciły Go na Śląsk, zatrzymał się w zrujnowanej Nysie. Szukając schronienia został przygarnięty przez strażaków, dzieląc z nimi trudy pionierskiego życia i wspólną kuchnię. Rozpoczął szkolenie i służbę w byłej Podoficerskiej Szkole Pożarniczej Nr 1 w Nysie przy ul. Kościuszki. Wykazując się zdolnościami technicznymi został kierowcą-podoficerem i jako instruktor szkolił przybywających kursantów.

Gdy w 1960r szkołę przeniesiono do Krakowa-Nowej Huty, kontynuował służbę pożarniczą w Zawodowej Straży Pożarnej w Nysie jako kierowca-mechanik.

Był bardzo zaangażowany w poprawę warunków służby strażaków a zdolnościami mechanicznymi i pracowitością przywracał sprawność zdezelowanego sprzętu. Przy jego boku doskonalili swoje umiejętności młodzi strażacy, był dla nich niekwestionowanym autorytetem.

Przez 5 lat pełnił służbę jako kierowca zmianowy w podziale bojowym Filii Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Nysie. Uczestniczył w wielu trudnych akcjach ratowniczo-gaśniczych wyróżniając się profesjonalizmem i doświadczeniem. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W latach 80-tych włączył się w ruch „Solidarnościowy”, był przez jedna kadencję przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ”Solidarność” przy ZSP w Nysie.

W 1989r przeszedł na emeryturę kontynuując aktywność mechanika samochodowego przez prowadzenie warsztatu mechanicznego w Pakosławicach, którą zakończył dopiero przed kilku laty, gdy podupadł na zdrowiu.

W dniu 18 lipca2020r na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie pożegnała zmarłego Ś.p. Henryka najbliższa Rodzina, delegacja Komendy Powiatowej PSP w Nysie, sąsiedzi, przyjaciele i licznie przybyli emeryci pożarnictwa.

NIECH SPOCZYWA W POKOJU!

pogrzeb duzniak

   

  

W imieniu Zarządu Koła Nr 7 ZEiRP RP w Nysie

bryg.w st.spocz.Jan Boćwiński

Pamiętamy o tych, co odeszli na wieczną służbę

Z okazji Dnia Strażaka zgodnie z corocznie kultywowaną tradycją, w dniu 04 maja 2020 roku przedstawiciele Koła Nr 11 - kol. Urszula Josek, kol. Aleksander Połoszczański oraz Prezes OW kol. Ryszard Sajkowski, Sekretarz OW kol, Małgorzata Kostrzewska a także Prezes Honorowy OW, kol. Tadeusz Śliwa zapalili znicze i złożyli kwiaty przy obeliskach w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu, przy tablicy pamiątkowej na ulicy Ozimskiej w Opolu oraz odwiedzili groby zmarłych strażaków z KW PSP oraz KM PSP w Opolu, na cmentarzu komunalnym w Opolu -Półwieś. Ponadto nasze koleżanki zajęły się posprzątaniem zapomniamych już grobów z lat sześciedziątych ubiegłego wieku.

Zapalone przez nas znicze niech więc są symbolem pamięci o tych, co przeszli już na wieczną służbę. Cześć ich Pamięci !!!

Tekst i zdjęcia: kol Małgorzata Kostrzewska

Materiał Koła ZEiRP RP z Prudnika

Zbliża się maj - miesiąc, w którym na terenie całego kraju obchodzone są Dni Ochrony Przeciwpożarowej, a 4 maja jest świętem wszystkich strażaków, zarówno zawodowych , jak i ochotniczych. Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej . Art. 30a. tej ustawy stanowi - Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. Jest to dzień wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana - Patrona Strażaków.

W czasie światowej pandemii niewidocznego cichego zabójcy „Koronawirusa - COVID 19” warto przytoczyć modlitwę strażaka zawartą w książce "Ostatni z żywych” – autorów Richarda Picciotta, Daniela Paisnera w przekładzie Marcina Stopy – wydanej przez Grupę Wydawniczą Bertelsmann Media, Warszawa 2002. Jest to piękna prośba skierowana do Pana o odwagę, siłę i wsparcie w wypełnianiu obowiązków strażaka, jak również o opiekę nad bliskimi. Strażacy realizują zadania pomocnicze w opanowaniu tego ludzkiego dramatu, nie mniej również są narażeni na śmiertelne działanie wirusa.

Modlitwa strażaka

Gdy obowiązek wezwie mnie

Tam wszędzie, gdzie się pali,

Ty mi, o Panie, siłę daj,

Bym życie ludzkie ocalił.

  

Pozwól, niech dziecko póki czas

Z płomieni cało wyniosę,

Przerażonego starca daj

Ustrzec przed strasznym losem.

  

Daj, Panie, czujność, abym mógł

Najsłabszy słyszeć krzyk,

Daj sprawność i przytomność, bym

Ugasił pożar w mig.

  

Swe powołanie pełnić chcę

I wszystko z siebie dać;

Sąsiadów, bliźnich w biedzie strzec

I o ich mienie dbać.

  

A jeśli taka wola Twa,

Bym życie dał w ofierze,

Ty bliskich mych w opiece miej,

O to Cię proszę szczerze.

  

Cdn…………..

Publikowane na prośbę Prezesa Honorowego Krzysztofa Maślankiewicza

Dzień Kobiet w Kole nr 6 w Namysłowie

         Tradycyjnie Koło w Namysłowie zorganizowało w jednej z Namysłowskich restauracji spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Podczas uroczystego poczęstunku i przy kawie i słodkościach naszym Paniom złożono życzenia i wręczono piękne róże. Kolejny raz w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze i wspomnieniach z minionych lat minęło kolejne nasze spotkanie.

Opisał Krzysztof Gacek

Namysłów 06.03.2020

Spotkanie noworoczne koła nr 6 w Namysłowie

            W dniu 11 stycznia 2020r. odbyło się walne zebranie Koła nr 6 w Namysłowie połączone ze spotkaniem noworocznym.

Prezes Koła Krzysztof Gacek przedstawił sprawozdania oraz plany działań koła na następny okres oraz informacje o sytuacji i różnych aspektach działania całego Związku.

Po zakończeniu walnego zebrania złożono życzenia, podziękowania i przyszedł czas na rozmowy oraz tańce. W atmosferze zadowolenia i dobrej zabawy czas minął szybko i mino późnej pory trudno było się nam rozstać. Dostając zaproszenie na następne spotkanie zakończyliśmy naszą imprezę.

Opracowanie i zdjęcie: Krzysztof Gacek

Licznik odwiedzin

6158531
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
417
2681
18615
5502956
60363
63824
6158531