1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Wspomnienie śp. ogn. poż. w st. spocz. Wacława Zakowicza

foto01   

Ogn. poż Wacław Zakowicz urodził się 27.05.1950 r. w Prudniku. Służbę w straży pożarnej rozpoczął 15.02.1977 r. w Zawodowej Straży Pożarnej w Prudniku na stanowisku - pomocnik przodownika roty. Podnosząc kwalifikacje zawodowe ukończył kurs kierowców II stopnia, co dało mu pełne kwalifikacje do zajmowania stanowiska - kierowcy. W czasie służby w ochronie przeciwpożarowej wykazywał się bardzo dużą ofiarnością w bezpośrednich działaniach ratowniczych przy pożarach. Zrealizował szereg swoich pomysłów racjonalizatorskich oraz ulepszających rozwiązania stosowane w samochodach pożarniczych.

Po zakończeniu w 1997 r. pożarniczej służby, włączył się w działalność społeczną na rzecz emeryckiego środowiska pożarniczego. 22 stycznia 1999 r. podczas zebrania sprawozdawczo - wyborczego Koła nr 9 Związku Emerytów     i Rencistów Pożarnictwa RP w Prudniku wybrany został do Zarządu. Kolega Wacław, jako jedyny przez kolejnych sześć kadencji był członkiem Zarządu Koła, efektywnie działając na rzecz integracji środowiska emerytów i rencistów pożarnictwa powiatu prudnickiego.

W uznaniu zasług w działalności zawodowej jak i społecznej wyróżniony został:

• Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem „ Za Zasługi Dla Pożarnictwa”

• Listem Pochwalnym - Wojewody Opolskiego i Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Opolu za pomoc humanitarną powodzianom Ziemi Płockiej -1982 r.

• Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” - 2009 r.

• Odznaką „Zasłużony dla ZEiR RP” - 2011 r.

Zarząd prudnickiego Koła - 21 września 2015 r. uchwałą nr 5/2015 przyznał medale okolicznościowe z okazji XX - lecia powołania Związku Emerytów           i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej osobom, które wniosły szczególny wkład w rozwój i działalność Związku.   Jednym z wyróżnionych był ogn. w st. spocz. Wacław Zakowicz.  

Kolega Wacław swoją ziemską drogę zakończył 19.10. 2020 r. Odszedł Kolega     i Przyjaciel, którego będzie nam bardzo brakowało.

Cześć Jego Pamięci.

Opracowanie: Zarzą Koła w Prudniku

 

foto02

Pożegnali kolegę z koła prudnickiego

29 października 2020 r, liczne grono prudnickich emerytów pożarnictwa uczestniczyło w ostatniej ziemskiej drodze naszego Kolegi. śp. ogn. poż w st. spocz. Wacława Zakowicza. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią koronawisusa Sars-Cov 2, pogrzeb odbywał się w reżimie sanitarnym.

Przed Mszą Świętą żałobną, koncelebrowaną wraz z księdzem wikarym przez proboszcza parafii pw. Michała Archanioła w Prudniku , jednocześnie kapelana prudnickich strażaków -ks. dr. Stanisława Bogaczewicza, w posterunku honorowym przy urnie zmarłego Wacława stanęli koledzy: Leszek Bobowski, Tadeusz Skowroński, Ryszard Indra i Józef Matuszewski. Po mszy odbył się pogrzeb na Cmentarzu Komunalnym w Prudniku. Podczas opuszczania urny do grobu wraz ze łzami wielu uczestników pogrzebu, żegnały Wacława sygnały samochodów pożarniczych z prudnickiej Komendy Powiatowej PSP.

Śp. ogn. poż. Wacława Zakowicza, w imieniu strażaków Komendy Powiatowej PSP w Prudniku, pożegnał Zastępca Komendanta Powiatowego PSP- st. bryg. Tomasz Protaś, składając, tak jak koledzy emeryci, wiązankę pogrzebową na grobie zmarłego.

Wacku, pozostaniesz na zawsze w naszych sercach i pamięci. Spoczywaj w pokoju.

W przeddzień Święta Zmarłych otaczamy pamięcią również wszystkie nasze Koleżanki i Kolegów, którzy są już „ po drugiej stronie życia”.

Cześć Ich Pamięci.

 

foto03

 

foto04

Nagroda dla wyjątkowego Kolegi, Prezesa Koła w Krapkowicach

nagroda dla wyjtkowego

 

W piątek 9 października 2020 roku, w hali sportowej w Otmęcie miała miejsce uroczystość gdzie wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Krapkowickiego otrzymały sprzęt do walki z COVID-19 przekazany przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę.To kompletne wyposażenie ochrony osobistej. Na uroczystości obecny był Starosta Krapkowicki- Maciej Sonik oraz Burmistrz Krapkowic – Andrzej Kasiura.

Podczas tej uroczystości Józef Brzozowski został uhonorowany został odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Odznakę tę nadaje się osobom i podmiotom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji województwa opolskiego w takich dziedzinach jak budownictwo, służba zdrowia czy edukacja. Tym razem to wielkie wyróżnienie zostało przyznane naszemu koledze, Józefowi Brzozowskiemu – Prezesowi Koła w Krapkowicach oraz wieloletniemu radnemu Rady Miejskiej w Krapkowicach (czwarta kadencja). Kolega Józef zasiada po raz trzeci w Zarządzie Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Opolu oraz od 10 lat pełni funcję Prezesa Koła Związku Emerytów   i Rencistów Pożarnictwa PR w Krapkowicach. Jest ceniony w swoim środowisku lolalnym. Wrażliwy kolega na los innego, który potrzebuje otuchy i pomocy.

To dla mnie wielkie wyróżnienie i szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego – komentuje Józef Brzozowski po uroczystości. Jestem bardzo mile zaskoczony, że ktoś zauważył mnie zauważył. Pomagam, jak tylko mogę i chcę dalej pomagać. Dla mnie każdy człowiek jest ważny.

Prezesie i kolego gratulujemy!

Opracowanie na podstawie:

Tygodnik Krapkowicki

Przygotowała M.Kostrzewska

Sekretarz OW w Opolu

Wojewódzkie zawody wędkarskie weteranów służb mundurowych województwa opolskiego

 

Po raz 27 wojewódzkie zawody wędkarskie weteranów służb mundurowych województwa opolskiego odbyły się w dniu 26 września 2020 roku na akwenie u zaprzyjaźnionego Pana Henryka Kostki w gminie Strzeleczki. W zawodach uczestniczyło ponad 40 osób. Organizatorem zawodów było Koło w Krapkowicach w osobie kol. Józef Brzozowski-Prezes Koła. Swoją obecnością zaszczycił nas Starosta Powiatu Krapkowickiego – Pan Maciej Sonik, Wójt Strzeleczek – Pan Marek Pietruszka, Komendant Powiatowy PSP           w Krapkowicach st. bryg. mgr inż. Krzysztof Kuniec, były Komendant Powiatowy Policji   w Krapkowicach – Jarosław Żak, Prezes Koła Związku Emerytów Policji w Krapkowicach – Waldemar Weindich, były Komendant Powiarowy PSP w Krapkowicach a zarazem Członek Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu, Skarbnik Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu – kol. Urszula Josek oraz Sekretarz Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu – kol. Małgorzata Kostrzewska. Pomimo deszczowej pogody dopisała frekfencja uczestników oraz wspaniała atmosfera.

 

W zawodach wędkarskich spławikowych, uczestniczyło 14 osób gdzie cztery osoby osiagnęły następujące wyniki:

I   miejsce Farasiewicz Zbigniew - Koło w Prudniku – 7,290 kg,

II miejsce Weber     Ludwik           - Koło w KM wOpolu – 4,950 kg,

III miejsce Szczakiel Jerzy           - Koło w Krapkowicach -1,100kg,

IV miejsce Wyszka Jerzy              - Koło w Krapkowicach – 0,887 kg.

     W zawodach strzeleckich zwyciężyli:

     I   miejsce   Korzeniec Fryderyk     - Koło w Krapkowicach,

     II miejsce   Sachoń Krystian           - Koło w Krapkowicach,

     III miejsce   Stanioch Leszek          - Koło w Krapkowicach,

     IV miejsce   Kaletta Krzysztof          - Koło w Krapkowicach.

     W zawodach darta zwyciężyli :

     I miejsce   Kaletta krzysztof             - Koło w Krapkowicach,

                                                                                     / 690 pkt./

   II miejsce       Kaletta Jakub             - Krapkowice

                                                                                     / 650pkt./

   III miejsce     Josek Urszula           - Koło KW w Opolu,

                                                                                     / 650 pkt./

   IV miejsce     Żak Jarosław             - Komendant Policji w  Krapkowicach

                                                                                     / 630 pkt./

Puchary i dyplomy wręczali: Starosta Powiatu Krapkowickiego- Maciej Sonik, Wójt Strzeleczek- Marek Pietruszka, Komendant Powiatowy PSP w Krapkowicach - st. bryg. mgr inż. Krzysztof Kuniec, Członek Oddziału Wojewódzkiego ZEiRPRP- Leszek Stanioch oraz Prezes Koła nr 5 ZEiRPRP w Krapkowicach- kol. Józef Brzozowski. Sponsorem nagród i poczęstunku był Wójt Gminy Strzeleczki - Marek Pietruszka. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim którzy przyczynili się do organizacji tych zawodów.

Zdjęcia i tekst:

M.Kostrzewska

Sekretarz OW w Opolu  

 Image1

Image2

Image3

Image4

Image5

Image6

Image7

Image8

Image8

Image10

Image11

Image13

Image14

W 28 rocznicę pożaru w Kuźni Raciborskiej

         26 sierpnia 1992 r w rejonie Kuźni Raciborskiej, powstał pożar, w którym zginęło 2 strażaków a ogień w strawił prawie 10 tys. hektarów lasu.

         W 28 rocznicę tego tragicznego wydarzenia, pod pomnikiem wzniesionym w miejscu gdzie zginęli mł. kpt. Andrzej Kaczyna z KR PSP w Raciborzu oraz Dh Andrzej Malinowski z OSP w Kłodnicy - jak co roku - stanęli strażacy, leśnicy i samorządowcy aby uczcić Ich pamięć. Wśród uczestników tej uroczystości, oprócz Śląskiego i Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendantów Powiatowych w Raciborzu i Kędzierzynie – Koźlu, Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Katowicach, Przedstawicieli Zarządów Wojewódzkich i Powiatowych ZOSP RP czy Starosty Raciborskiego, nie mogło zabraknąć uczestników tamtych wydarzeń. Oprócz nadbryg. Piotra BUKA byłego Komendanta Głównego PSP w uroczystości uczestniczyli; nadbryg. Karol STĘPIEŃ – długoletni Opolski Komendant Wojewódzki PSP, Kol. Zenon Zając oraz Kol. Zygfryd STEUER – stanowiący delegację kędzierzyńsko - kozielskiego Koła nr 3 Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Po modlitwie, odmówionej przez kapelanów strażaków powiatów; raciborskiego i kędzierzyńsko – kozielskiego, o. Marcelego Dębskiego OFM oraz ks. Rudolfa Golec delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Informację i zdjęcia przygotował:

Zygfryd Steuer

 

 

Image1

 

 

Image2

Licznik odwiedzin

6515327
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
2693
3456
19918
5852099
52238
115805
6515327