1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Zmarł mł. kpt. w st. spocz. Marek Firlik

Z głębokim żalem informujemy, że 20 grudnia 2020 roku zmarł mł. kpt. w st. spocz. Marek Firlik, były Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie.

Pan mł. kpt. w st. spocz. Marek Firlik służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 września 1967 r. na stanowisku kierowcy, następnie od 1 sierpnia 1968 r. do 31 stycznia 1989 r. zajmował stanowisko dowódcy kompanii w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnych w Brzegu. Od 1 lutego 1989 r. pełnił funkcje Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Namysłowie, a od lipca 1992 r. Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej. Po reformie administracyjnej pełnił obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Powiatowej PSP w Namysłowie.

W okresie służby realizował szereg odpowiedzialnych zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, które miały kluczowe znaczenie dla systemu bezpieczeństwa mieszkańców rejonu Namysłowskiego i Opolszczyzny. Kierował działaniami pożarniczych związków taktycznych podczas wielu akcji ratowniczo – gaśniczych. Wiedza, doświadczenie, predyspozycje zawodowe sprawiły, że Jego działania charakteryzowały się wysokim profesjonalizmem. Z racji zajmowanego stanowiska realizował zadania związane z wdrażaniem reformy administracji publicznej w zakresie zadań kompetencji Państwowej Straży Pożarnej. Zarówno w społeczności lokalnej jak i środowisku pożarniczym Opolszczyzny cieszył się dużym autorytetem i szacunkiem. Służbę zakończył 28 lutego 1999 r. przechodząc na zaopatrzenie emerytalne.

W czasie swojej wieloletniej służby, w uznaniu zasług zarówno w działalności zawodowej, jak i społecznej został odznaczony:

  • Złotym „Krzyżem Zasługi” (1988 r.),
  • Medalem 40. lecia, (1984 r.),
  • Honorową Odznaką Sportu (1984 r.),
  • Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (1981 r.),
  • Złotą Odznaką Zasłużony Działacz LOK (1987 r.).

Wspomnienie śp. ogn. poż. w st. spocz. Wacława Zakowicza

foto01   

Ogn. poż Wacław Zakowicz urodził się 27.05.1950 r. w Prudniku. Służbę w straży pożarnej rozpoczął 15.02.1977 r. w Zawodowej Straży Pożarnej w Prudniku na stanowisku - pomocnik przodownika roty. Podnosząc kwalifikacje zawodowe ukończył kurs kierowców II stopnia, co dało mu pełne kwalifikacje do zajmowania stanowiska - kierowcy. W czasie służby w ochronie przeciwpożarowej wykazywał się bardzo dużą ofiarnością w bezpośrednich działaniach ratowniczych przy pożarach. Zrealizował szereg swoich pomysłów racjonalizatorskich oraz ulepszających rozwiązania stosowane w samochodach pożarniczych.

Po zakończeniu w 1997 r. pożarniczej służby, włączył się w działalność społeczną na rzecz emeryckiego środowiska pożarniczego. 22 stycznia 1999 r. podczas zebrania sprawozdawczo - wyborczego Koła nr 9 Związku Emerytów     i Rencistów Pożarnictwa RP w Prudniku wybrany został do Zarządu. Kolega Wacław, jako jedyny przez kolejnych sześć kadencji był członkiem Zarządu Koła, efektywnie działając na rzecz integracji środowiska emerytów i rencistów pożarnictwa powiatu prudnickiego.

W uznaniu zasług w działalności zawodowej jak i społecznej wyróżniony został:

• Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem „ Za Zasługi Dla Pożarnictwa”

• Listem Pochwalnym - Wojewody Opolskiego i Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Opolu za pomoc humanitarną powodzianom Ziemi Płockiej -1982 r.

• Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” - 2009 r.

• Odznaką „Zasłużony dla ZEiR RP” - 2011 r.

Zarząd prudnickiego Koła - 21 września 2015 r. uchwałą nr 5/2015 przyznał medale okolicznościowe z okazji XX - lecia powołania Związku Emerytów           i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej osobom, które wniosły szczególny wkład w rozwój i działalność Związku.   Jednym z wyróżnionych był ogn. w st. spocz. Wacław Zakowicz.  

Kolega Wacław swoją ziemską drogę zakończył 19.10. 2020 r. Odszedł Kolega     i Przyjaciel, którego będzie nam bardzo brakowało.

Cześć Jego Pamięci.

Opracowanie: Zarzą Koła w Prudniku

 

foto02

Pożegnali kolegę z koła prudnickiego

29 października 2020 r, liczne grono prudnickich emerytów pożarnictwa uczestniczyło w ostatniej ziemskiej drodze naszego Kolegi. śp. ogn. poż w st. spocz. Wacława Zakowicza. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią koronawisusa Sars-Cov 2, pogrzeb odbywał się w reżimie sanitarnym.

Przed Mszą Świętą żałobną, koncelebrowaną wraz z księdzem wikarym przez proboszcza parafii pw. Michała Archanioła w Prudniku , jednocześnie kapelana prudnickich strażaków -ks. dr. Stanisława Bogaczewicza, w posterunku honorowym przy urnie zmarłego Wacława stanęli koledzy: Leszek Bobowski, Tadeusz Skowroński, Ryszard Indra i Józef Matuszewski. Po mszy odbył się pogrzeb na Cmentarzu Komunalnym w Prudniku. Podczas opuszczania urny do grobu wraz ze łzami wielu uczestników pogrzebu, żegnały Wacława sygnały samochodów pożarniczych z prudnickiej Komendy Powiatowej PSP.

Śp. ogn. poż. Wacława Zakowicza, w imieniu strażaków Komendy Powiatowej PSP w Prudniku, pożegnał Zastępca Komendanta Powiatowego PSP- st. bryg. Tomasz Protaś, składając, tak jak koledzy emeryci, wiązankę pogrzebową na grobie zmarłego.

Wacku, pozostaniesz na zawsze w naszych sercach i pamięci. Spoczywaj w pokoju.

W przeddzień Święta Zmarłych otaczamy pamięcią również wszystkie nasze Koleżanki i Kolegów, którzy są już „ po drugiej stronie życia”.

Cześć Ich Pamięci.

 

foto03

 

foto04

Nagroda dla wyjątkowego Kolegi, Prezesa Koła w Krapkowicach

nagroda dla wyjtkowego

 

W piątek 9 października 2020 roku, w hali sportowej w Otmęcie miała miejsce uroczystość gdzie wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Krapkowickiego otrzymały sprzęt do walki z COVID-19 przekazany przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę.To kompletne wyposażenie ochrony osobistej. Na uroczystości obecny był Starosta Krapkowicki- Maciej Sonik oraz Burmistrz Krapkowic – Andrzej Kasiura.

Podczas tej uroczystości Józef Brzozowski został uhonorowany został odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Odznakę tę nadaje się osobom i podmiotom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji województwa opolskiego w takich dziedzinach jak budownictwo, służba zdrowia czy edukacja. Tym razem to wielkie wyróżnienie zostało przyznane naszemu koledze, Józefowi Brzozowskiemu – Prezesowi Koła w Krapkowicach oraz wieloletniemu radnemu Rady Miejskiej w Krapkowicach (czwarta kadencja). Kolega Józef zasiada po raz trzeci w Zarządzie Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Opolu oraz od 10 lat pełni funcję Prezesa Koła Związku Emerytów   i Rencistów Pożarnictwa PR w Krapkowicach. Jest ceniony w swoim środowisku lolalnym. Wrażliwy kolega na los innego, który potrzebuje otuchy i pomocy.

To dla mnie wielkie wyróżnienie i szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego – komentuje Józef Brzozowski po uroczystości. Jestem bardzo mile zaskoczony, że ktoś zauważył mnie zauważył. Pomagam, jak tylko mogę i chcę dalej pomagać. Dla mnie każdy człowiek jest ważny.

Prezesie i kolego gratulujemy!

Opracowanie na podstawie:

Tygodnik Krapkowicki

Przygotowała M.Kostrzewska

Sekretarz OW w Opolu

Wojewódzkie zawody wędkarskie weteranów służb mundurowych województwa opolskiego

 

Po raz 27 wojewódzkie zawody wędkarskie weteranów służb mundurowych województwa opolskiego odbyły się w dniu 26 września 2020 roku na akwenie u zaprzyjaźnionego Pana Henryka Kostki w gminie Strzeleczki. W zawodach uczestniczyło ponad 40 osób. Organizatorem zawodów było Koło w Krapkowicach w osobie kol. Józef Brzozowski-Prezes Koła. Swoją obecnością zaszczycił nas Starosta Powiatu Krapkowickiego – Pan Maciej Sonik, Wójt Strzeleczek – Pan Marek Pietruszka, Komendant Powiatowy PSP           w Krapkowicach st. bryg. mgr inż. Krzysztof Kuniec, były Komendant Powiatowy Policji   w Krapkowicach – Jarosław Żak, Prezes Koła Związku Emerytów Policji w Krapkowicach – Waldemar Weindich, były Komendant Powiarowy PSP w Krapkowicach a zarazem Członek Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu, Skarbnik Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu – kol. Urszula Josek oraz Sekretarz Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu – kol. Małgorzata Kostrzewska. Pomimo deszczowej pogody dopisała frekfencja uczestników oraz wspaniała atmosfera.

 

W zawodach wędkarskich spławikowych, uczestniczyło 14 osób gdzie cztery osoby osiagnęły następujące wyniki:

I   miejsce Farasiewicz Zbigniew - Koło w Prudniku – 7,290 kg,

II miejsce Weber     Ludwik           - Koło w KM wOpolu – 4,950 kg,

III miejsce Szczakiel Jerzy           - Koło w Krapkowicach -1,100kg,

IV miejsce Wyszka Jerzy              - Koło w Krapkowicach – 0,887 kg.

     W zawodach strzeleckich zwyciężyli:

     I   miejsce   Korzeniec Fryderyk     - Koło w Krapkowicach,

     II miejsce   Sachoń Krystian           - Koło w Krapkowicach,

     III miejsce   Stanioch Leszek          - Koło w Krapkowicach,

     IV miejsce   Kaletta Krzysztof          - Koło w Krapkowicach.

     W zawodach darta zwyciężyli :

     I miejsce   Kaletta krzysztof             - Koło w Krapkowicach,

                                                                                     / 690 pkt./

   II miejsce       Kaletta Jakub             - Krapkowice

                                                                                     / 650pkt./

   III miejsce     Josek Urszula           - Koło KW w Opolu,

                                                                                     / 650 pkt./

   IV miejsce     Żak Jarosław             - Komendant Policji w  Krapkowicach

                                                                                     / 630 pkt./

Puchary i dyplomy wręczali: Starosta Powiatu Krapkowickiego- Maciej Sonik, Wójt Strzeleczek- Marek Pietruszka, Komendant Powiatowy PSP w Krapkowicach - st. bryg. mgr inż. Krzysztof Kuniec, Członek Oddziału Wojewódzkiego ZEiRPRP- Leszek Stanioch oraz Prezes Koła nr 5 ZEiRPRP w Krapkowicach- kol. Józef Brzozowski. Sponsorem nagród i poczęstunku był Wójt Gminy Strzeleczki - Marek Pietruszka. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim którzy przyczynili się do organizacji tych zawodów.

Zdjęcia i tekst:

M.Kostrzewska

Sekretarz OW w Opolu  

 Image1

Image2

Image3

Image4

Image5

Image6

Image7

Image8

Image8

Image10

Image11

Image13

Image14

Licznik odwiedzin

6840535
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
1243
2032
1243
6194224
35692
117655
6840535