1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Obradował Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu

10 grudnia 2019 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Opolu obradował Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Opolu. W obradach uczestniczyli także: bryg. mgr inż. Leszek Koksanowicz- Komendant Miejski PSP w Opolu, członkowie Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej oraz kapelan opolskich strażaków ks. bryg. w st. spocz. dr hab. Józef Urban.

Przed rozpoczęciem obrad delegacja Zarządu, w tym Prezes Honorowy ZW – kol. Tadeusz Śliwa i Prezes ZOW kol. Ryszard Sajkowski, złożyła kwiaty oraz zapaliła znicz na grobie byłego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Opolu – płk. poż. Mieczysława Jańca, którego 25- ta rocznica śmierci minęła 27 listopada. Delegacja odwiedziła również groby innych zmarłych strażaków. w tym płk. poż. Zdzisława Filingiera – nestora polskiego pożarnictwa, byłego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Opolu. Następnie delegacja odwiedziła przebywającą w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Opolu - koleżankę emerytkę, przekazując życzenia szybkiego powrotu do zdrowia oraz upominek - świąteczno – urodzinowy.

Uczestników obrad przywitali: Prezes ZOW, a także gospodarz miejsca obrad – Komendant Miejski PSP.

1.Informację z posiedzenia Zarządu Głównego przedstawiła kol. Zofia Kozina- Oloś :

 • Od 1 stycznia ustalono wysokość składki członkowskiej na 3 zł/ miesięcznie,
 • Możemy korzystać z środków transportu komend PSP na zasadach określonych w zarządzeniu Komendanta Głównego PSP.
 • Przy ubieganiu się o świadczenie socjalne - procedury i dokumentacja zgodnie z rozporządzeniem MSWiA.
 • Został powołany zespół ds. organizacji w 2020 r. obchodów 25-lecia ZEiRP RP
 •  .
 • 2.Wybrano zespół pod przewodnictwem Prezesa ZOW kol. Ryszarda Sajkowskiego, którego zadaniem jest dokonanie rejestracji ZOW w Krajowym Rejestrze Sądowym.

3.Ustalono, że w 2020 r:

 

 • Spotkanie Weteranów Służy Pożarniczej woj. opolskiego. zorganizuje 22 września w m. Smolarnia Koło z Krapkowic,
 • Sztandar podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Strażaków na Górę św. Anny w drugą niedzielę maja wystawi Koło z Namysłowa,
 • Msza Święta w intencji zmarłych strażaków PSP i OSP woj. opolskiego odbędzie się w listopadzie w Kościele parafialnym w Rogowie Opolskim.

 

4.Ustalono termin do 31 stycznia, na składanie do ZOW wniosków na odznakę „Zasłużony dla ZEiRP RP”. Występowanie na odznaczenia resortowe – według ustaleń z Opolskim Komendantem Wojewódzkim PSP.

5.Kol. Tadeusz Śliwa zaproponował zorganizowanie przez ZOW we wrześniu 2020r. 4-dniowej wycieczki do Oslo i Kopenhagi.

6.Przegłosowano organizację konkursu nalewek na wrzesień 2020r. Ma zostać przygotowany i rozesłany do Kół regulamin konkursu.

7.Przyjęto Plan Pracy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego na 2020 r.

8.Przedstawiono uwagi do nowego statutu Związku i postanowiono przygotować wystąpienie do Zarządu Głównego z propozycjami jego zmian.

9.W podziękowaniu za 24-letnią posługę duszpasterską, jako kapelana opolskich strażaków, w związku zakończeniem służby w Państwowej Straży Pożarnej wręczono ks. bryg. w st. spocz. dr hab. Józefowi Urbanowi – płaskorzeźbę Matki Boskiej Patronki Pielgrzymów - wykonaną przez Prezesa Zarządu Koła w Nysie Stanisława Kuszłę.

10.Omówiono sprawy bieżące Kół i ZOW.

11.Przekazano do Kół kalendarze strażackie wydane przez ZOW.

Na zakończenie obrad w kolędowej atmosferze, podzielono się pobłogosławionym przez ks. kapelana opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczno – noworoczne.

Sprawozdanie z zawodów wędkarskich Strzeleczki 2019

Dnia 05.10.2019r. na stawach u pana Kostki w gminie Strzeleczki odbyły się zawody wędkarskie, strzeleckie i darty, weteranów służb mundurowych województwa opolskiego o puchar wójta Strzeleczek. W zawodach uczestniczyło 31 osób.

W zawodach wędkarskich uczestniczyło 11 osób.

1 miejsce- Grabowski Piotr- Strzelce Opolskie

2 miejsce- Grabowski Dariusz- Strzelce Opolskie

3 miejsce- Smolorz Krzysztof- Krapkowice

W zawodach strzeleckich uczestniczyło 13 osób.

1 miejsce- Stanioch Leszek- Krapkowice

2 miejsce- Kaletta Krzysztof- Krapkowice

3 miejsce- Sachon Krystian- Krapkowice

W zawodach darta uczestniczyły 22 osoby.

1 miejsce- Kaletta Jakub- Krapkowice

2 miejsce- Gdynia Joachim- Krapkowice

3 miejsce- Kaletta Krztsztof- Krapkowice

Puchary i dyplomy wręczali: wójt Strzeleczek- Marek Pietruszka, starosta powiatu krapkowickiego- Maciej Sonik, wiceprezes zarządu wojewódzkiego ZEiRPRP- Jerzy Paluch oraz prezes koła nr 5 ZEiRPRP w Krapkowicach- Józef Brzozowski.

Sponsorem nagród i poczęstunku był wójt gminy Strzeleczki - Marek Pietruszka.

Coroczna msza św. za strażaków województwa opolskiego

         W dniu 6 listopada 2019 Koło nr 6 ZEiRP RP w Namysłowie zorganizowało Mszę Świętą w 4 rocznicę śmierci Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych pułkownika Zdzisława FILINGIERA, za św. pamięci nadbrygadiera Jerzego Seńczuka - Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz za zmarłych strażaków województwa opolskiego, szczególnie za 23 zmarłych w ostatnim roku.

        Msza za strażaków województwa opolskiego odbyła się w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Michalicach koło Namysłowa. Jest to zabytkowy mały drewniany kościół z 1614 r z oryginalnymi pięknymi malowidłami i zdobieniami. Historia samej parafii w Michalicach sięga XIII wieku, pierwsza wzmianka o niej  pochodzi z 1288 roku. Po mszy za strażaków zapalono znicze pod kościelnym krzyżem i zrobiono wspólne zdjęcie uczestników mszy.

        Po mszy przygotowano w Komendzie Powiatowej PSP w Namysłowie poczęstunek, gdzie przy gorącej kawie i ciastku trwały długie i sympatyczne rozmowy.

Krzysztof Gacek

Jubileusz 80-lecia urodzin członka prudnickiego Koła Emerytów

20 listopada 2019 r ośmioosobowa grupa emerytów na czele z Prezesem Honorowym Koła - Ryszardem Kamińskim, uczestniczyła w okolicznościowym spotkaniu z okazji 80-lecia urodzin członka naszego Koła ogn. poż. w st. spocz. Bronisława Licznara.

Spotkanie zostało zorganizowane w Domu Pomocy Społecznej w Prudniku, w którym nasz Jubilat obecnie przebywa. Po odczytaniu listu okolicznościowego przez Prezesa Koła Henryka Strońskiego zostały Jubilatowi wręczone drobne upominki od kierownictwa i personelu DPS, a także kolegów emerytów.

Po złożeniu życzeń odśpiewaliśmy Panu Bronkowi tradycyjne - sto lat, po czym przy kawie , torcie i cieście przedstawiony został życiorys Jubilata , a następnie wracaliśmy pamięcią do wspólnych lat służby. Na jego zakończenie przy „ baryłkach deserowych” , zabrzmiał toast - „Nigdy nie zagaśnie”.

Spotkanie przebiegło w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Za umożliwienie zorganizowania spotkania i pomoc w jego realizacji podziękowaliśmy kierownictwu i paniom, które je przygotowały.

Wycieczka do Czech Koła z Prudnika

Zarząd Koła nr 9 ZEiRP RP w Prudniku zorganizował 9 listopada br. jednodniową wycieczkę do Czech w Góry Opawskie. Miała ona charakter turystyczno – kulinarny, a jej inspiracją było Święto Świętego Marcina, połączone z festynem, podczas którego spożywana jest pod wszelkimi postaciami gęsina.

Wycieczkę rozpoczęliśmy o godz.9.00. w Prudniku, skąd autokarem przejechaliśmy się do Mesto Albrechtice, gdzie z 25 metrowej wieży widokowej, usytuowanej na zboczu Hranicniho Vrchu /527 m n. p. m./,podziwialiśmy piękno przyrody pogranicza polsko - czeskiego. Następnie udaliśmy się do miasteczka Osoblaha na stary żydowski cmentarz, na którym pochowani są przodkowie byłych właścicieli fabryki tekstylnej w Prudniku - rodziny Franklów -rodziny bardzo zasłużonej dla Prudnika. Po zwiedzeniu cmentarza przejechaliśmy do miejscowości Bohusov- miejsca festynu i konsumpcji gęsiny.

Po zjedzeniu „gęsich przysmaków” i przepiciu czeskim piwem /przez tych, którzy mogli/, wspięliśmy się na okoliczne wzgórze, na którym znajdują się ruiny Zamku Fulstejn z XIII w. Po trudach wspinaczki zeszliśmy z przygodami na stację w Bohusowie, skąd kolejką wąskotorową /rozstaw szyn 0.76 m/ przejechaliśmy /z prędkością maksymalną 40 km/godz./ 20 kilometrową trasą ze 102 zakrętami do miejscowości Tremesna. O 17.30 nieco zmęczeni trudami wycieczki, ale szczęśliwi, wyposażeni w bagaż niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Prudnika.

W wycieczce uczestniczyło 17 osób/ w tym 2 z nyskiego Koła/ oraz nasz „etatowy” przewodnik Pan Marcin Husak, który swoimi barwnymi informacjami historyczno – przyrodniczymi pogłębił naszą wiedzę na temat miejsc i miejscowości, które obejmował program wycieczki i osób z nimi związanych. Na jej zakończenie złożyliśmy podziękowania Panom: Marcinowi i Henrykowi /kierowcy autokaru/ i przedstawiliśmy plany na następną wycieczkę w roku 2020.

Tekst i zdjęcia : Leszek Bobowski

Licznik odwiedzin

5659861
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
531
1973
11305
5014557
30398
73078
5659861