1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: +48 226209827
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Członkowie Koła Nr 11 w Opolu uczestniczyli w szkoleniu

W dniu 21 października 2014r w Miejskim Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu kol. Ryszard Sajkowski-Prezes Koła, kol. Małgorzata Kostrzewska-Wiceprezes Koła oraz kol. Urszula Josek-członek Koła uczestniczyli w szkoleniu na temat ,,Jak pisać projekt, gdzie zdobyć i kiedy środki finansowe?”. W tego typu szkoleniu uczestniczyliśmy po raz pierwszy.

Zakresem szkolenia były:

  • podstawy przygotowania projektu,

  • publiczne źródła dotacyjne – zasady aplikacji, formularze wniosków, praktyczne wskazówki.

Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy na temat dostępnych źródeł dotacyjnych i umiejętności uczestników w zakresie przygotowania projektów.

Szkolenie prowadził mgr Łukasz Gorczyński, który jest pracownikiem Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, specjalista ds. ekonomii społecznej.

Obecnie należy przygotować się do opracowywania wniosków o dotacje na lata 2014 – 2020. Tak więc jest to dobry czas na przygotowanie się do zdobycia wiedzy jak korzystać z funduszy strukturalnych, jak napisać dobry wniosek.

Pan Łukasz przekazał nam wiele cennych informacji dotyczących pozyskiwania środków finansowych, czy dana firma/instytucja ma szansę na pozyskanie środków, gdzie i jakich. Jakie są sposoby naboru i wyboru projektów (konkursowe, pozakonkursowe). Ponadto zapoznał nas jakie trzeba spełniać warunki by móc przystąpić do pisania wniosków.

Dużo uwagi poświęcił nam na projekty konkursowe, które składane są zawsze w odpowiedzi na ogłoszony konkurs dla danego działania. Plan naboru zawarty jest w harmonogramie dostępnym na stronach poszczególnych instytucji. Na konkurs projekty mogą składać wszystkie podmioty, które kwalifikują się do grupy tzw. potencjalnych beneficjentów i spełniają jednocześnie warunki określone w dokumentacji konkursowej.

Pan Łukasz zadeklarował, że w razie pytań, służy pomocą.

Szkolenie zakończone zostało wydaniem imiennego zaświadczenia dla każdego z uczestników.

Tekst: Małgorzata Kostrzewska

 

 

 

 

 

I Turniej szachowy.

Organizatorzy I Turnieju Szachowego o Puchar Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiejw Opolu, przypominają, że 31 października br. mija termin przesłania zgłoszenia uczestnictwa w/w turnieju. W przypadku otrzymania mniejszej ilości zgłoszeń niż sześć, turniej zostanie odwołany. 

 

Pieczony ziemniak” w Kole nr 3 ZEiRP RP w Kędzierzynie-Koźlu

 

Dnia, 4 października 2014r. - jak co roku jesienią - zorganizowaliśmy „pieczonego ziemniaka”. Pogoda dopisała. W tym roku spotkaliśmy się w plenerowej scenerii baru „Pod Papugami” w Koźlu. Było pyszne jedzonko, pieczone ziemniaczki, a chętni mogli sobie sami upiec kiełbaskę nad ogniskiem. Humory wszystkim dopisywały, a najbardziej wytrwali grzali się przy ognisku, aż do północy.

Kto nie był – niech żałuje.

ZBLIŻA SIĘ ŚWIĘTO ZMARŁYCH.

Prezydium ZW ZEiRP RP w Opolu uprzejmie informuje, że 22 października 2014 r. o godz.16-tej w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Korfantowie, pow. Nysa zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych strażaków PSP i OSP województwa. Mszę św. sprawować będzie ks. mł.bryg.dr hab. Józef URBAN -kapelan opolskich strażaków. Przed nabożeństwem, około godziny 15:50 będzie możliwość zwiedzenia i poznania historii tej pięknej neogotyckiej świątyni.

Do udziału zapraszamy emerytów i rencistów PSP wraz z małżonkami, zwłaszcza tych, którzy zamieszkują w pobliżu Korfantowa. Po nabożeństwie przewidziane jest okolicznościowe spotkanie przy herbacie i cieście w strażnicy OSP w Korfantowie.

Na dojazd z Opola do Korfantowa i z powrotem załatwiono autokar KM PSP Opole. Wyjazd z placu przy KWPSP, ul. Budowlanych o godz. 14:30.

Bliższych informacji związanych z ubezpieczeniem osób wyjeżdzających autobusem KMPSP oraz zgłoszeniem chętnych na spotkanie w OSP w Korfantowie - udzielają: Kol.Prezesi Zarządów Kół ZEiRP RP oraz Kol. Adela Baron -skarbnik ZW / tel.513217119/.

Podniosła i bogata w treści uroczystość.

 

 

W dniu 27 września 2014r w Nysie miała miejsce podniosła, kilku wątkowa uroczystość zorganizowana przez Koło Nr 7 Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, przy szczególnym zaangażowaniu Prezesa Koła Stanisława Kuszły zorganizowana z okazji 90 rocznicy śmierci Johannesa Hellmanna - Ojca Śląskiego Pożarnictwa, Honorowego Obywatela Miasta Nysy.

W godzinach przedpołudniowych w sali Hotelu „Fryderyk” spotkali się przedstawiciele organizatorów i zaproszonych gości aby w dyskusji podsumować dotychczasowe rezultaty realizacji projektu „Johannes Hellmann-ocalić od zapomnienia”. Udział w spotkaniu brali: Peter Johann Hellmann wraz z małżonką Bettine – potomek Johannesa Hellmanna przybyły z Poczdamu, Gerd Schrammen- archiwista z Niemieckiego Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie, 2 osobowa delegacja strażaków z Wajmaru, 3 osobowa delegacja strażaków z Goerlitz, przedstawicielka Urzędu Gminy w Nysie reprezentująca Burmistrza - Danuta Naciasta, Dyrektor Muzeum w Nysie Edward Hałajko, Helmut Polewka z OSP Rozwadza Powiat Krapkowice, Rudolf Hyla z OSP Szemrowice powiat Olesno oraz trzej przedstawiciele Koła Nr 7 ZEiRP RP w Nysie Prezes Stanisław Kuszła, wiceprezes Jan Boćwiński i członek koła Marek Makówka.

Uznano, że projekt zrealizowany został w pełni, a nawet przekroczono jego ramy o wiele atrakcyjnych wątków kulturalnych, z korzyścią dla mieszkańców miasta Nysy. 

Stanisław Kuszła na przygotowanej prezentacji przypomniał niektóre wątki z poprzednich uroczystości, nakreślił zamierzenia na przyszłość w tym dziele oraz przedstawił program dalszych uroczystości dnia.

Przedstawiciel Muzeum w Fuldzie zapoznał z nowymi wątkami z historii rodziny Johannesa Hellmanna, poinformował o działaniach zmierzających do wydania pozycji książkowej o historii ochrony przeciwpożarowej Ziemi Nyskiej do 1945r.

Potomek J. Hellmanna podzielił się swoimi odczuciami i wyraził wdzięczność gospodarzom za zaproszenie go na spotkanie oraz dotychczasową realizację projektu. Wręczył trzem dotychczasowym polskim kawalerom Honorowego medalu im. J.Hellmanna: Stanisławowi Kuszle, Rudolfowi Hyle oraz Helmutowi Polewce przywiezione upominki.

Stanisław Kuszła przekazał dla Muzeum Pożarniczego w Fuldzie zestaw płyt z nagraniami dotychczasowych uroczystości ”hellmańskich”.

O godz.15⁰⁰ na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie spotkali się goście z Niemiec oraz większa grupa strażaków z gmin Nysa i Zdzieszowice, emerytów pożarnictwa i mieszkańców miasta na czele z Panią Burmistrz Nysy Jolantą Barską. Ksiądz kapelan strażaków powiatu nyskiego Piotr Mazur poprowadził w dwóch językach polskim i niemieckim modlitwę nad grobem J.Hellmanna, następnie złożono na grobie wiązanki kwiatów i zapalono przygotowane znicze.

O godz.16⁰⁰ w kaplicy pałacu w Piotrowicach Nyskich odprawiona została Msza Św. w intencji Ś.p. Johannesa Hellmanna w 90 rocznicę jego śmierci.

Po nabożeństwie Stanisław Kuszła wręczył księdzu kapelanowi strażaków powiatu nyskiego „Modlitewnik Strażacki” wydany przez Krajowego Kapelana Strażaków ks. dra Jana Krynickiego z jego dedykacją oraz wpisem okolicznościowym Zarządu Koła Nr 7.

Potomkowi Johannesa Hellmanna - Peterowi wręczył figurkę Św. Floriana, która podczas liturgii ustawiona była na ołtarzu.

W sali koncertowej pałacu odbył się koncert kameralny poświęcony Johannesowi Hellmannowi. W programie wykonano utwory kompozytorów polskich, czeskich i niemieckich a wykonawcami byli uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I

i II stopnia im.Witolda Lutosławskiego w Nysie. Koncert otworzył Dyrektor szkoły wykonując na fortepianie marsza strażackiego napisanego w okresie życia J. Hellmanna a konkretnie na 25 lecie OSP w Nysie i niedawno odkrytego w archiwach.

Podniosłą chwilą tuż przed koncertem było wręczenie odznaczeń.

Honorowymi medalami im. J. Hellmanna, z kolejnymi numerami 6 i 7 odznaczeni zostali emeryci pożarnictwa zaangażowani w dzieło przywracania pamięci o Ojcu Śląskiego Pożarnictwa - Jan Boćwiński i Marek Makówka. Odznaczenia ww. dokonał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu Andrzej Borowski.

Stanisław Kuszła wręczył Medale pamiątkowe 20-lecia ZEiRP RP bryg. Arkadiuszowi Kuśmierskiemu - Komendantowi Powiatowemu PSP w Nysie oraz przedstawicielowi Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie Gerdowi Schrammenowi.

Z okazji ukończenia 80 lat życia przez Helmuta Polewkę-niestrudzonego miłośnika historii pożarnictwa na Śląsku, Stanisław Kuszła wręczył Jubilatowi okazałą grafikę przedstawiającą postać Johannesa Hellmanna w stroju galowym z epoki.

Uroczystości zakończył okolicznościowy grill party w pomieszczeniach pałacu.

Sporządził: Jan Boćwiński

 

 

 

Licznik odwiedzin

1103057
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
1728
585
5346
467436
28624
37906
1103057