1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: +48 226209827
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

I Turniej szachowy.

W dniu 22 listopada 2014 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Prudniku odbył się I Turniej Szachowy o Puchar Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiejw Opolu. Zawody zostały zorganizowane przez Koło nr 9 ZEiRP RP w Prudniku. Zawody zaszczycił Komendant Powiatowy PSP w Prudniku bryg. Mirosław Jelonek. Po otwarciu zawodów przez Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP kol. Henryka Strońskiego, w koleżeńskiej atmosferze rozegrano pięć rund. Na podstawie rozegranych partii szachowych ustalona została następująca kolejność zawodów :

I miejsce - kol. Marian Berezowski koło nr 4 Kluczbork,

II miejsce - kol. Leszek Bobowski koło nr 9 Prudnik,

III miejsce - kol. Andrzej Słobodzian koło nr 9 Prudnik,

IV miejsce - kol. Grzegorz Kruk koło nr 7 Nysa,

V miejsce - kol. Jarosław Gondek koło nr 9 Prudnik,

VI miejsce - kol. Krzysztof Maślankiewicz koło nr 9 Prudnik.

Po wręczeniu pucharów, dyplomów i folderów Ziemi Prudnickiej uczestnicy zadeklarowali chęć kontynuowania rywalizacji szachowej w przyszłym roku.

Odwiedzili kolegów na cmentarzach

 

Delegacja Koła Nr 9 ZEiRP RP w Prudniku w dniu 4 listopada br., zapaliła znicze na grobach strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę i spoczywają na cmentarzach w Lubrzy, Szonowie, Głogówku, Miłowicach i Białej.

 

Cześć ich pamięci.

 

 

Poniżej relacja zdjęciowa.

 

 

 

1 listopada- dzień pamięci o tych, co odeszli....

 

 

,,A choć ich życia płomień zgasł, 

To myśli o nich

Są przecież w nas.”

 Maria Czerkawska "Zaduszki" [fragm.] 

 

Wciąż możemy okazywać im szacunek, nie tylko przez zachowywanie wspomnień w naszych sercach, ale i wyrażając troskę o miejsca ich wiecznego spoczynku. I tak w dniu 30.10.2014r członkowie Zarządu Koła ZEiRP RP Nr 11 w Opolu odwiedzili symbolicznie trzy groby na komunalnym cmentarzu na Półwsi, tych którzy odeszli na wieczną służbę. Położono na mogiłach chryzantemy oraz zapalono symboliczne światło pamięci:

śp. Zbigniewowi Gołąb ur. 24.08.1928r – zm.13.03.1965r,

śp. Adamowi Czarnemu ur. 2.03.1929r – zm. 31.03.1986r,

śp. Lechowi Jaworowskiemu ur. 31.10.1953r – zm. 25.10.2005r.

Natomiast za wszystkich pozostałych 37 strażaków, którzy spoczywają na tym cmentarzu zapalono znicz przed Kwaterą Kombatantów II wojny światowej.

Również w dniu 31.10.2014r przed Komendą Wojewódzką PSP w Opolu pod tablicami poświęconymi strażakom Śląska Opolskiego poległym w powstaniach i zamęczonym w obozach koncentracyjnych za polskość tej ziemi w latach 1919-1945 oraz strażakom województwa opolskiego, którzy oddali swe życie ratując życie innym w zadumie i osobistej refleksji złożono kwiaty i zapalono znicze. W delegacji udział wzięli: Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP kol. Tadeusz Śliwa, Prezes Koła Nr 11 ZEiRP RP w Opolu kol. Ryszard Sajkowski oraz Dowódca Zmiany JRG Nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Opolu st. kpt. Tomasz Śleziak.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Tekst oraz zdjęcia:

kol. Małgorzata Kostrzewska

 

 

 

PAMIETAJMY O TYCH CO ODESZLI NA WIECZNĄ SŁUŻBĘ

W związku ze zbliżającym się ŚWIĘTEM ZMARŁYCH, Zarząd Wojewódzki ZEiRP RP w Opolu zorganizował w dniu 22 października 2014 r. wyjazd do Korfantowa, poświęcony pamięci zmarłych strażaków. Korfantów to małe miasteczko na Niżinie Śląskiej we wschodniej części powiatu nyskiego. Dla mieszkańców woj. opolskiego Korfantów znany jest z tego, że działa tam Opolskie Centrum Rehabilitacji, świadczące usługi medyczne w zakresie m.in. : chirurgii ortopedycznej i rehabilitacji narządu ruchu. W Korfantowie na niewielkim wzgórzu usytuowany jest piękny kościół pw. Trójcy Świętej. W tym kościele na godzinę 16-tą zaplanowano udział w nabożeństwie Eucharystycznym za zmarłych strażaków PSP i OSP oraz członków ich rodzin. Uczestniczyło 48 emerytów i rencistów z Komend PSP z Opola, Krapkowic, Nysy i Prudnika oraz delegacja członków miejscowej OSP wraz z prezesem OSP Zdzisławem Martyną, Burmistrzem Korfantowa.

Przed nabożeństwem Ks. proboszcz Andrzej Ziółkowski zapoznał uczestników z historią i zabytkami tej świątyni. Poinformował, że jej początki sięgają XIII w., ale jej obecna budowa i neobarokowe przepiękne wnętrze pochodzi z 1909 roku. Najcenniejsze zabytki to grobowiec Henryka Wacława Nowagka z 1682 r., marmurowa chrzcielnica z XIX w. i rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego.

Mszę świętą za zmarłych sprawował Ks. mł. bryg. dr hab. Józef Urban, kapelan opolskich strażaków. W krótkiej homilii nawiązał do Św. Jana Pawła II patrona dnia 22 października i to za Jego pośrednictwem proszono o radość wieczną dla zmarłych.

Po nabożeństwie była możliwość zwiedzenia zabytkowego obiektu dawnej remizy OSP, gdzie obecnie działa Miejsko-Gminna Biblioteka w Korfantowie. Na zakończenie wszyscy spotkaliśmy się w świetlicy OSP, gdzie przy herbacie-kawie i drożdżowym cieście Pan Burmistrz przedstawił charakterystykę gminy Korfantów, jej podział i kolejne zmiany administracyjne oraz to, że w 1993 roku Korfantów otrzymał prawa miasta. W podziękowaniu za gościnne przyjęcie Panu Burmistrzowi wręczono pamiątkowy Medal 20-lecia działalności Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.  

 

Członkowie Koła Nr 11 w Opolu uczestniczyli w szkoleniu

W dniu 21 października 2014r w Miejskim Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu kol. Ryszard Sajkowski-Prezes Koła, kol. Małgorzata Kostrzewska-Wiceprezes Koła oraz kol. Urszula Josek-członek Koła uczestniczyli w szkoleniu na temat ,,Jak pisać projekt, gdzie zdobyć i kiedy środki finansowe?”. W tego typu szkoleniu uczestniczyliśmy po raz pierwszy.

Zakresem szkolenia były:

  • podstawy przygotowania projektu,

  • publiczne źródła dotacyjne – zasady aplikacji, formularze wniosków, praktyczne wskazówki.

Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy na temat dostępnych źródeł dotacyjnych i umiejętności uczestników w zakresie przygotowania projektów.

Szkolenie prowadził mgr Łukasz Gorczyński, który jest pracownikiem Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, specjalista ds. ekonomii społecznej.

Obecnie należy przygotować się do opracowywania wniosków o dotacje na lata 2014 – 2020. Tak więc jest to dobry czas na przygotowanie się do zdobycia wiedzy jak korzystać z funduszy strukturalnych, jak napisać dobry wniosek.

Pan Łukasz przekazał nam wiele cennych informacji dotyczących pozyskiwania środków finansowych, czy dana firma/instytucja ma szansę na pozyskanie środków, gdzie i jakich. Jakie są sposoby naboru i wyboru projektów (konkursowe, pozakonkursowe). Ponadto zapoznał nas jakie trzeba spełniać warunki by móc przystąpić do pisania wniosków.

Dużo uwagi poświęcił nam na projekty konkursowe, które składane są zawsze w odpowiedzi na ogłoszony konkurs dla danego działania. Plan naboru zawarty jest w harmonogramie dostępnym na stronach poszczególnych instytucji. Na konkurs projekty mogą składać wszystkie podmioty, które kwalifikują się do grupy tzw. potencjalnych beneficjentów i spełniają jednocześnie warunki określone w dokumentacji konkursowej.

Pan Łukasz zadeklarował, że w razie pytań, służy pomocą.

Szkolenie zakończone zostało wydaniem imiennego zaświadczenia dla każdego z uczestników.

Tekst: Małgorzata Kostrzewska

 

 

 

 

 

Licznik odwiedzin

1137800
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
633
984
2513
507009
27118
36249
1137800